Създадохме платформа за графити артисти, за да могат да творят в рамките на обществените норми и да покажем разликата между изкуство и вандализъм. Това написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук.
В страната за последното денонощие са потушени 84 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 237 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожар е пострадал един човек. В 21:41 часа в оперативния център на пожарната в София е получено съобщение за пожар в къща в село Пролеша, община Божурище, област София. Произшествието е ликвидирано с три пожарни автомобила, пострадал е мъж на 63 години.
С материални щети са възникнали 29 от пожарите за денонощието, 15 от тях са били в жилищни сгради. Един в промишлена сграда, един във временна постройка, шест в транспортни средства, един в съоръжение на открито и пет други. Без нанесени материални щети са 70 от възникналите пожари.
Извършени са 148 спасителни дейности и помощни операции, от кои
Служебният министър на външните работи Иван Кондов отново потвърди силната подкрепа на България за политиката на разширяване на Европейския съюз (ЕС) при спазване на принципа на собствените заслуги, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на срещата на министрите на външните работи на държавите-членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която се проведе днес в Тирана.
Дискусията бе фокусирана върху ролята на ЦЕИ в регионалното сътрудничество, процеса на европейска интеграция на страните кандидатки за членство в ЕС, подкрепата за Украйна, както и настоящите предизвикателства пред региона на Централна Европа.
Иван Кондов отправи три ключови послания, сред които важността на активното и приобщаващо регионално сътрудничество и добросъседски отношения, както и на подобряването на свързаността в рамките на ЦЕИ и прилежащите регион
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
От Сдружение „Синдикат на служителите в Главна дирекция изпълнение на наказанията” изразиха несъгласие относно липса на официална позиция от страна на компетентните органи по повод увеличението на заплатите им. Това се казва в позиция на сдружението, изпратена до медиите.
От сдружението посочват, че в Закона за МВР (ЗМВР) е заложено заплатите им да бъдат актуализирани всяка година през януари, спрямо средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година.
От сдружението заявяват още, че не приемат евентуално замразяване на заплатите на работещите в системата на МВР или увеличение, което не съответства на закона. От синдиката изразяват и готовност за организиране на протести и стачки.
Припомняме, че в началото на месеца Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени разпоредби от Наредбата за размера на основните месечни възнаграж
Общинският съвет в град Левски се събира на редовно заседание с дневен ред от осем точки като последната е питания от граждани и актуални въпроси, пише в съобщение, публикувано на официалния сайт на институцията.
Общинските съветници ще обсъдят проект за изменение и допълнение на Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Ще бъдат обсъдени компенсирани промени на бюджета за 2024 г. и предложение за отдаване под наем на общински терен за поставяне на вендинг автомат за продажба на лекарствени продукти.
На вниманието на съветниците ще бъде и предложението за поставяне в Левски на скулптурна композиция „Земляците“в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
И този месец ще се разгледа предложение за отпускане на еднократна финансова помощ при раждане ил
По думите му графитите могат да променят облика на града и да му дават нов живот. Това се опитваме да покажем заедно с над 60 талантливи графити артисти, които преобразиха оградата на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ", добави кметът.
Терзиев посочи, че през очите на артистите градската среда оживява такава, каквато всички хора мечтаят да я видят - зелена, пълна с живот и с важни послания, които ни карат да се замислим. Столичният кмет каза още, че са изрисувани и 30 контейнера за смет. "Превърнаха се в истински произведения на изкуството, които сега красят ключови места в София", написа той.
Терзиев обясни, че до края на годината подлезът на бул. "Ботевградско шосе" ще бъде почистен и осветен, а легендите на българския спорт ще оживеят там чрез графитите на най-добрите артисти. Проектът се реализира с усилията и подкрепата на направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“ и Общинското предприятие "Туризъм", обясни кметът.
Той посочи, че целта с осигурените допълнителни 300 хил. лв. от бюджета за тази година е да бъдат почистени и преобразени подлези и градски пространства. Искаме да предоставим повече места за артистите, където да творят свободно и по правила, и да покажем, че градът може да бъде чист, подреден и същевременно да вдъхновява с креативността на своите хора и артисти, написа още кметът.
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК).
Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.
Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.
Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.
От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха акт за установяване на административно нарушение на Община Разград в качеството на собственик на депото за неопасни отпадъци, съобщиха от ековедомството.
Нарушението е установено по време на планова проверка за спазване на условията в комплексното разрешително на „Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Разград, Лозница, Исперих, Завет, Кубрат, Самуил, Цар Калоян”, в периода 24 септември – 18 октомври. При проверката на терен е констатирано, че на депото в новоизградената клетка номер три са депонирани смесени битови отпадъци в количество 4 717 980 т, което не е разрешено в актуализираното комплексно разрешително, влязло в сила в края на юли т.г., посочиха от екоинспекцията.
От там допълниха, че към момента капацитетът на двете клетки на Регион
В Пловдив се увеличава таксата за твърди битови отпадъци (ТБО). Това съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров. "С разрастването на града и нарастването на населението, разходите за събиране, транспортиране и обработка на отпадъци нараства. За да имаме по-добра чистота и стабилност, е необходимо допълнително финансиране“, аргументира се Димитров. Той допълни, че са проведени много срещи със сдружението на общините, като в много градове има промяна на таксата за битовите отпадъци, а в някои от градовете има и промяна на данъците.
"В Пловдив това не се случва, но се налага актуализация на ставката за ТБО. Предложението ни е тя да се увеличи от 1,8 промила на 2,6 промила за физически лица, а за бизнеса от 5,3 промила на 7,7 промила”, каза Димитров. По думите му това ще донесе на един апартамент разход за такса „смет” от 30 стотинки на